CZY PSY MAJĄ SNY?


Artykuł zamieszczony na portalu ze strony  http://www.szczenieta.pl/ za zgodą administratora strony

Większość właścicieli psów zgodzi się z tym, że psy bez wątpienia śnią. Świadczy o tym merdanie ogonem podczas snu, warczenie, szczekanie itp. Nie można jednak odczytać tego co przeżywają, można jedynie zbadać fale mózgowe i inne parametry życiowe. To, o czym śnią i jak pozostaje ich słodką tajemnicą.

Zgodnie z badaniami naukowców psy maja fazę snu REM i podobnie jak ludzie mogą mieć bezdech senny, czy cierpieć na narkolepsję.

Kilka naukowych terminów i ich ogólne wyjaśnienie:

  • REM – tzw. sen paradoksalny, jest to faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych. Na tym etapie snu występuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstość skurczów serca.
  • Bezdech senny, obturacyjny – jest schorzeniem polegającym na występowaniu krótkotrwałych przerw w oddychaniu występujących w trakcie snu, często nawet setki razy w ciągu jednej nocy.
  • Narkolepsja – zespół chorobowy (dziedziczny, ryzyko zachorowania wśród blisko spokrewnionych jest około 10 razy większe niż w populacji ogólnej) objawiający się niepohamowanymi, napadowymi stanami senności, trwającymi zwykle około 10–20 min, najczęściej spowodowany silnymi emocjami (np. radość, strach, podniecenie). Inaczej jest to choroba związaną z napadowym pojawianiem się snu REM podczas czuwania (w dzień).


Czy psy mają sny???Badania naukowe wykazały, że falowa aktywność mózgu psa podczas snu jest bardzo podobna do aktywności mózgu ludzkiego. Również stwierdzono, ze psy swoją fizycznością, jak i psychiką są bardziej zbliżone do ludzi, niż odmienne. Możliwe więc, że to nie jest antropomorfizm, kiedy spekulujemy o czym właściwie śnią psy. Oczywiście pomimo badań nadal to, co dzieje się w umyślę psa jest tajemnicą, ale wiadomo, że psy mają myśli, odruchy, reakcje, pamięć. W różnym zakresie te wszystkie, elementy wpływają bezpośrednio na ich proces snu. Sny psów są najprawdopodobniej obrazami z dnia codziennego, takimi jak gonitwa za ptakami, granie w piłkę, spacer, czy przyglądanie się ludziom.


Schemat Snu Psa

Psy mają podobny schemat snu jak ludzie. Testy elektroencelofalogramem wykazały, ze ich pierwszy sen jest lekki i nazywa się go SWS (ang. slow wave sleep) sen wolnofalowy. Jest to moment, kiedy umysł odpoczywa. Kolejna faza to głęboki sen, tu odpoczywa również ciało. Faza ta zwana fazą REM (ang. rapid eye movements), czyli fazą snu paradaksolnego. Jest to moment, kiedy powieki częstokroć drżą, obraz z EEG pokazuje zwielokrotnienie i nasilenie fal mózgowych. Czy psy mają sny???W tej fazie ludzie śnią i w tej fazie psy pokazują również wszelkie objawy przeżywania snów; szczekanie, ruszanie kończynami, merdanie ogonem, drganie, skowyczenie… Kliknij i zobacz >>> film.
Psy podobnie jak ludzie doświadczają tej fazy snu kilkakrotnie w ciągu nocy. U ludzi epizody fazy REM występują w interwałach, co około 90 minut. Sen psa, jak i człowieka nie powinien być przerywany. Wtedy jest on właściwy dla naszego Pupila i pomaga mu zachować zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Obudzony nagle pies, szczególnie podczas fazy REM, może być tak zdezorientowany, że zacznie warczeć, kąsać lub nawet gryźć zanim zorientuje się, co się dzieje.

Czy Wszystkie Psy Śnią o Tym Samym?

Naukowcy uważają, że małe psy śnią więcej od dużych i że szczenięta więcej od dorosłych psów. Czy skoro psy śnią, to mają też one koszmary? Najprawdopodobniej najwłaściwszym założeniem jest, że skoro śnią, to mają też koszmary. Na szczęście jest to bardzo rzadko, tak jak i u ludzi.

Zaburzenia Snu u Psów

Podobnie, jak ludzie psy mogą cierpieć na szereg zaburzeń snu, np. takich jak narkolepsja.
Hipokretyna (inaczej oreksyna) jest związkiem chemicznym, który został znaleziony w mózgu. Jego barak jest powiązany z występowaniem narkolepsji. Interesującym jest fakt, że to badania nad mapą genetyczną człowieka oraz właśnie genami psów doprowadziły do odkrycia powiązania między brakiem hipokretyny, a narkolepsją.

Najczęściej spotykanym zaburzeniem snu u psów jest bezdech obturacyjny. W szczególności to schorzenie dotyka psy z nadwagą i psy należące do ras o skróconym pysku (spłaszczona, cofnięta kufa). Psy, u których występuje to schorzenie powinny pozostawać pod specjalną kontrolą weterynarza.

Pozwólmy Psu się Wyspać

Psy podobnie jak i my potrzebują snu do zachowania zdrowia. Wygodne legowisko w cichym spokojnym miejscu, z właściwą temperaturą, pozwoli twojemu Pupilowi na przeżywanie kolorowych snów i zachowanie radości życia i pełni zdrowia.

Dodaj komentarz