"Little-Star" forum Sheltie

...największy serwis o owczarku szetlandzkim Sheltie
Teraz jest 25 kwi 2014, o 06:06

Strefa czasowa: UTC [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 paź 2008, o 17:37 
Redaktor
Redaktor

Nie wiedziałam gdzie zadać to pytanie więc zadaję tutaj :D kiedy mogę spodziewać się pierwszej cieczki u Soffie? słyszałam że u psów mniejszych ras jest inaczej niż u dużych ras i nie wiem kiedy mam się przygotować :lol: jak Sheltie znoszą pierwszą cieczkę i co robicie aby psy się nie zlatywały itp.:P słyszałam też o jakiś "majtkach" :P moja babcia u swojej suni jak ma cieczke, psika pupe jakimś dezodorantem a buty męskim dezo :P nie wiem czy to dobre:P

PostNapisane: 14 paź 2008, o 18:07 
Redaktor
Redaktor

Pierwsza cieczka pojawia się od 6 do ok.12 miesiąca życia psa. Bardzo różnie.
Jak sheltie znosi cieczkę, różnie. Zaczyna się często od częstego znaczenia terenu, w ten sposób suczka zostawia "liściki miłosne" dla psów. Na początku wypływ z dróg rodnych jest krwistoczerwony, suczka zwykle nie przyjmuje samców (faza proestrus, ok. 6-12 dni). Podczas kolejnej fazy wypływ jest różowy, jasny (faza oestrus, do 9 dni) . Zazwyczaj wtedy suczka pozwala się pokryć, jest to tzw. ruja. Krycie jest owocne tylko jeśli trafi się w odpowiedni moment. Zazwyczaj trochę przed owulacją, w czasie i krótko po niej, różnie z tym bywa. Potem jest faza tzw. metoestrus, czyli powolne zakończenie cieczki, trwa do trzeciego tygodnia od rozpoczęcia się cieczki.
Natura, to natura. I jedynym pewnym zabezpieczeniem jest pilnowanie suki jak oka w głowie. Różne majtki, spreje - ja bym nie ufała. Ita potrafiła się wyślizgnąć z szelek, suka mojego kolegi wyskoczyła przez oszklony balkon (tak - wybijając szybę). Nigdy nie wiesz jakie ziółko Ci się trafiło. Psy będą się zlatywać, niestety.
Cieczka powtarza się co 6-12 miesięcy. Bywa, że nieregularnie (zmora wszystkich planujących krycie).

Pierwsza cieczka może być delikatna, możliwe, że nie zauważysz pierwszych objawów.
Generalnie, nie trzymaj się bardzo teorii. Bo w tej kwestii zdarza się zaskoczenie.
To tak w skrócie.

Pozdrowionka

Ostatnio edytowano 14 paź 2008, o 18:21 przez Itusia, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: 14 paź 2008, o 18:11 
Redaktor
Redaktor

dzięki :D zobaczymy jak to będzie :D

PostNapisane: 14 paź 2008, o 20:48 
Specjalista
Specjalista

Renny jest już prawie po pierwszej cieczce. Dostała ją w wieku 6 miesięcy i jednego tygodnia. U małej pierwsza cieczka przeszła bezproblemowo- psy nie chciały na nią skakać, tylko ewentualnie ją polizać. Dla maskowania zapachu stosuję tabletki chlorofilowe kupione u weta. Nati suczki z Ventory dostają dość wcześnie cieczki w wieku 6,-7,5 miesięcy, więc całkiem prawdopodobne jest, że Soffie niedługo dostanie ;)

PostNapisane: 15 paź 2008, o 16:49 
Redaktor
Redaktor

ojej:)) a Soffie jeszcze niedawno była takim małym kłębkiem a teraz coraz bardziej dorosla sunia:PP dobrze wiedzieć ze z Ventory szybko dostaja:)

PostNapisane: 21 lis 2008, o 10:15 
Super Pisarz
Super Pisarz

a jak sie ma sprawa z zastrzykami antykocepcyjnymi ?

PostNapisane: 21 lis 2008, o 15:27 
Specjalista
Specjalista

Nie radziłabym stosować środków antykoncepcyjnych, bo niekorzystnie działają na zdrowie.

PostNapisane: 28 lis 2008, o 16:54 
Redaktor
Redaktor

Zgadzam się z przedmówczynią.

Zastrzyki takie zaburzają naturalne stosunki hormonalne w organizmie suki. To może powodować wystąpienie ropomacicza, nowotworów gruczołu mlekowego i innych tego typu choroby.

PostNapisane: 29 lis 2008, o 12:05 
Redaktor
Redaktor

to ja akurat wiem:PP:D pewno bedziemy uzywac sprayow jakis:))) zobaczymy:) narazie nie wiem co z ta cieczka;/ czy juz ma ale nie zostawia sladow, czy co;/ psy sie nie zlatuja, jak narazie tylko jeden ale ten to wzial sie nie wiem skad;/ takie wielkie bydle myslalam ze mnie pogryzie ale stwierdzilam ze trudno i musialam Soffie wziasc na ręce bo ja przyduszal;/ i gdzie sa wlasciciele takich bydlat;/?

Strefa czasowa: UTC [ DST ]