Zaloguj    Zarejestruj

Koszty hodowlane itp itd

Spis suk hodowlanych, osiągnięcia.

Moderator: EWA I PRIMKA

Regulamin działu
Pisząc na forum akceptujesz jego regulamin, oraz bierzesz pełną odpowiedzialność za swoje wypowiedzi, zwalniając jednocześnie właścicieli tego forum z odpowiedzialności za to, co napiszesz lub umieścisz w swoich postach. Jeśli te postanowienia Ci nie odpowiadają i nie zgadzasz się z nimi - NIC NIE PISZ!!!

I PAMIĘTAJ JEŚLI JAKIŚ POST NARUSZA REGULAMIN LUB TWOJĄ GODNOŚĆ, MOŻESZ GO RAPORTOWAĆ - TO TAKA MAŁA IKONKA Z WYKRZYKNIKIEM!!!

P.S. ....czytać wolno każdemu.
  • Autor
    Wiadomość

Koszty hodowlane itp itd

Postprzez marider » 10 sty 2009, o 11:10

Natrafilem na taki topic na zaprzyjaznionym forum, mysle ze nie zaszkodzi jak wkleje tu kilka cen zanim ktos sie zdecyduje na zakladanie hodowli i miot. A przede wszystkim zeby zwrocic uwage dlaczego pies z metryka (rasowy) kosztuje wiecej niz kundel z bazaru... :fiu:

"Koszty miotu...

Jeśli planujesz przygodę hodowlaną i chcesz pokryć swoją sukę, powinieneś przeczytać tę stronę. Znajdziesz tu prawie kompletne zestawienie kosztów miotu.

Koszty ogólne związane z miotem, ponoszone jednorazowo (zakładając, że twój pies jest zarejestrowany w ZKwP i posiada wyrobiony rodowód, a ty masz opłacone składki):

* uprawnienia hodowlane (wymagane 3 oceny z wystaw) – koszt wystaw ok. 250zł, (zakładając, że wystarczą tylko 3 wystawy do zdobycia ocen doskonałych i b. dobrych)
* rejestracja przydomka hodowlanego – 30 zł

Koszty związane z kryciem, ponoszone jednorazowo:

* badanie suki przed kryciem (sprawdzenie narządów rodnych pod kątem infekcji która wpłynie na zapłodnienie) – 20 zł
* karta krycia – 25 zł
* testy na poziom progesteronu, pozwalające określić odpowiedni dzień do krycia – 3 x 25 zł = 75 zł
* krycie: standardowa europejska stawka to 1000 - 1500 euro (dodaj do tego koszty podróży, jeśli kryjesz za granicą)
* badanie USG na potwierdzenie ciąży – 35 zł
* dodatkowe jedzenie + witaminy dla suki – 100 zł
* karta miotu – 20 zł
* wizyta weterynarza po porodzie – od 30 do 100 zł
* przegląd miotu – 10 zł

Koszty przypadające na 1 szczeniaka w okresie od urodzenia do 8 tygodnia (należy przemnożyć przez ilość szczeniąt w miocie):

* mleko – 30 zł
* karma dla szczeniąt – 50 zł
* trzykrotne odrobaczanie – 15 zł
* jednorazowe szczepienie – 30 zł (jeśli szczeniaki zostaną u hodowcy dłużej, należy doliczyć jeszcze drugą, a czasem i trzecią serię szczepień)
* tatuaż – 10 zł
* metryka – 22 zł

Podsumowując:

* koszty ogólne: min. 280 zł
* krycie 1000-1500 euro
* koszty pojedynczego miotu: 315 – 385 zł
* koszty przypadające na 1 szczeniaka (x ilość szczeniąt w miocie): 157 zł

W zestawieniu nie zostały uwzględnione inne nieprzewidziane wydatki, np. interwencja weterynarza w przypadku trudnego porodu, problemy zdrowotne suki po porodzie lub szczeniąt, koszty operacji lub uśpienia szczeniąt w przypadku wystąpienia dermoid sinus, wyprawki dla maluchów, zabawki i smakołyki, dodatkowe serie szczepień.

Ponadto koszty ogłoszeń o miocie w prasie kynologicznej, w internecie lub w katalogach wystawowych. Należy pamiętać, że w razie wystąpienia jakiś wad genetycznych u szczeniąt, to hodowca pokrywa koszty ich leczenia.

E. Szajnóg"

Koszty podane sa oczywiscie bez dojazdu do reproduktora (w kraju to mniejsza cena choc z tego co wiem "srednia" to rownowartosc 1 szczeniaka za "psia usluge"- poprawcie jesli sie myle), noclegu i wyzywienia oraz czasu poswieconego szczeniakom i ewentualnych zniszczen w domu (zasikane podlogi, poobgryzane meble, sciany itd jesli szczeniaki sa niewyzyte)... A takze bez skladki ZKwP, kosztow zakupu suczki, wydania rodowodu, rejestracji, jej wyzywienia, szczepien a takze bez badan szczeniakow na np. CEA/PRA/KAT o ile je hodowca zrobi (jesli chodzi o sheltie) itd.

Jesli temat jest w zlym miejscu, to prosze o przesuniecie a takze oczywiscie o uwagi jesli takowe sa. I co Wy na to?

Pozdrawiam,
M
Ostatnio edytowano 10 sty 2009, o 18:42 przez marider, łącznie edytowano 1 raz
"Sheltie sklada sie z uszu, ogona i mnóstwa słodyczy" :)
Int.Ch.,MultiCh. itd. http://nobel.info.pl
marider
Specjalista
Specjalista

Re: Koszty hodowlane itp itd

Postprzez Veramente » 10 sty 2009, o 18:45

marider napisał(a):Podsumowując

Jak dla mnie jednym słowem: brednie...
Wychodzi na to, że hodowanie psów to złoty interes... Pewnie można i tak, ale to chyba kwestia podejścia. Jak dla mnie podobne artykuły to tylko woda na młyn dla pseudohodowli bo dla mnie to określenie ma jednak szersze znaczenie i obejmuje nie tylko te niezrzeszone w ZK...
Agnieszka, Lena, Sprytna i Choya
http://www.veramente.pq.pl
Veramente
Specjalista
Specjalista

Postprzez marider » 10 sty 2009, o 23:54

Nie ja wymyslilem temat i nie ja podawalem kwoty (hodowli nie mam tylko reproduktora :) ), chodzilo mi raczej o rzad wielkosci. Zaczerpnalem te dane z innego forum i wrzucilem tutaj bo byc moze kogos zainteresuja (mnie zaciekawilo). Jesli znacie aktualne ceny, to rowniez mozecie podac, zadnego problemu nie widze a da to wieksze rozpoznanie dla "swiezo upieczonych" hodowcow i stworzy swego rodzaju kompendium co i ile. Mi osobiscie 100 czy 200 zl w ta czy we wta w cenie szczeniaka to niewielka roznica i przyznam ze wole zaplacic te powiedzmy 200 zl wiecej jesli ma zrobione potrzebne badania/szczepienia niz nie. Natomiast ze malo jest swiadomych hodowcow z zaledwie kilkuletnia hodowla od przypadku to przypadku i istnieja rowniez pseudo-hodowle tudziez "fabryki" w ZKwP to sie zgadzam, nie tak dawno babke w Poznaniu zamkneli za tragiczny stan psow i miejsca gdzie je trzymala (glosno o tym bylo).

Pzdr
PS: w Wawie ceny sa i tak zawsze wyzsze ale to norma. W koncu "stolyca" ;)
marider
Specjalista
Specjalista

Postprzez Orticulus » 11 sty 2009, o 12:07

Chciałam zaznaczyć że i Ania i Emilka nie mieszkają w Wawie, a płaciły więcej :D
Jak już coś robić - to porządnie.
Dziewczyny, podajcie orientacyjne ceny i trzeba wyciągnąć z tego jakąś średnią, zaktualizować ceny i wszyscy będą zadowoleni 8-) .
Orticulus

Postprzez Aga » 11 sty 2009, o 19:40

Navarette napisał(a):Za szczepienie ja płace 50zł od szczeniorka, za odrobaczanie jednorazowo 10zł od sztuki. Wypisane wyżej ceny to istna promocja :yaho:

Zapraszam w Świętokrzyskie! U nas szczepienie: wścieklizna + choroby (komplet) kosztuje 35 zł, odrobaczenie - 6 zł (b.dobre środki)
Ale na tym niestety, koniec "promocji" - po diagnostykę i ew. bardziej skomplikowane zabiegi trzeba dalej się wybrać....U nas jakoś w tym Scyzorykowie, z tym nie najlepiej. Wiadomo, Polska "B" (a może nawet i "C" :(
Aga
Redaktor
Redaktor

Postprzez EmKa » 11 sty 2009, o 22:40

W Poznaniu nie znalazłam kliniki w której wykonują badania na progesteron. Testów też nie mają. Pobierałam krew u weta za 15-20zł i zawoziłam do prywatnej "ludzkiej" lecznicy z laboratorium. Koszt badania jednej próbki-38zł. Takie analizy robi się zazwyczaj trzy, a bywa i więcej. Za USG w Poznaniu jeszcze nie udało mi się zapłacić mniej niż 60zł.
Chyba nie można mnie nazwać hodowcą, bo jak dotąd dochowałam się jednego maluszka shetlanda. Chuchałam, dmuchałam i nawet nie liczyłam ile wydałam. Tylko, że dla mnie to hobby i dla wielu innych też, nie da się ukryć, że kosztowne hobby.
Mogę poszperać w kalendarzach (mam zwyczaj wszystko w nich zapisywać) i podliczyć ile mnie "kosztowało" to jedno szczenię. :P
Za ile sprzedałam i tak Wam nie powiem. :diablo:
EmKa
Specjalista
Specjalista

Postprzez marider » 11 sty 2009, o 23:02

Orticulus napisał(a):Chciałam zaznaczyć że i Ania i Emilka nie mieszkają w Wawie, a płaciły więcej :D
Jak już coś robić - to porządnie.

Jasna sprawa, nie wiem z jakiego rejonu Polski sa podane kwoty ale podejrzewam ze w Wawie i tak sa wyzsze jakie by nie byly :) Dla przykladu badanie oftomaloskopem doroslego psa na CEA w Wawie to 140zl, w Lublinie to juz "tylko" 100zl z certyfikatem, przy 3 psach i wiecej spada do 80zl/szt, za szczeniaka bodajze 50zl. Dysplazja z wpisem do rodowodu (stawy biodrowe 150zl + kolana 100zl) = 250zl. Ceny sa aktualne, obdzwanialem i pytalem o te badania w zeszlym tygodniu.

Swoja droga to zawsze powtarzam "zadne hobby nie jest tanie", nawet jesli ktos szydelkuje to tez nici kupic musi ;)

Pzdr
M
marider
Specjalista
Specjalista

Postprzez EWA I PRIMKA » 13 sty 2009, o 16:38

Do uzupełnienia badanie kliniczne/ nie tylko oftalmoskopem/ oczu psa / nie tylko na CEA ale na cała listę chorób/ we Wrocławiu kosztuje bez względu na liczbe ponad 200 zł z certyfikatem / dotyczy to także szczeniąt/.A jka komus pryjdzie jeszcze dojechąc z np.z Poznania to dodatkowo 8 godzin drogi w obie strony,paliwo ,stres i męczarnia dla szczenirów itp.
Stawy podobnie,USG od 50 do 70 zł,progesteron/ też próbki dawane sa do innego laboratorium ludzkiego ,ale sama klinika zwierząt je odnosi do laboratorium/ okolo 50 zl,czasami 45 zł,inne badanie suki w cieczce- pomiar oporu ,cytologia 50 zł.
Badanie podstawowe /w tym stan narzadów miąższowych / krwi i badanie czystości pochwy -ponad 150 zł.
Szczepienia szczeniąt ja mam promocyjne i płaciłam po 25 zł od sztuki/normalnie od 35 zł / plus dojazd weta.

No i w chwili obecnej raczej cięzko nawet na 3 wystawy /w tym jedna międzynarodową/ wydac tylko 250 zł,już Glogow to 95 zł od sztuki sama opłata,a gdzie dojazd ...

Natomias znacznie mniejsza jest cena opłaty za krycie w przypadku szelciakow-za granicą od 400 euro i opłata za podroz i ewentualny hotel.

No wspomne jeszcze takie "malutkie" nie wymienione tutaj koszty jak energia elektryczna,woda,śr.czystości ...
http://www.amoreno.com.pl Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze". G. Orwell.
Obrazek Obrazek Mamy szczenięta !!!
EWA I PRIMKA
* SHERIFF *
* SHERIFF *

Postprzez indiana » 15 sty 2009, o 15:46

Dodam jeszcze urlop lub opiekę osoby dorosłej non stop przez pierwsze 3 tygodnie.Nasza mamuśka pierwsze 3 doby żeby nie nabrudzić chce na siusiu co około 30 min.Mleczko ,dajemy kozie strasznie pędzi a wypija około pół litra dziennie.Zdarzy się że ktoś nie może trafić do cycuszka .Wszystko musi być pod kontrolą jeżeli mają być bezpieczne i zdrowe.Miałyśmy tylko dwa mioty,ale w 1 było za dużo mleka no i następne 150 na leki żeby stracić mleko bo małe już nie chciały .W drugim wzdęcie brzuszka,nic grożnego ale natychmiastowa pomoc i dokarmianie mleczkiem za 30 dyszki co godzinę strzykaweczką i na bieżąco trzeba je przygotować nie można na zapas.Nie doliczam problemów z taxi i kosztami bo przecież wiozę ZWIEŻAka nie ważne że 15 gram w kocyku i koszyczku.Była to sobotnia noc i nikt nie miał ochoty przyjechać.Obdzwoniłam chyba 15 i mówili w poniedziałek :lol: No i znowu sprawdziła się całodobowa klinika.Kosztów nigdy nie udało się do końca obliczyć.Brakło cierpliwości.Tak że uprzedzam trzeba mieć do tego serce a nie chęć zarobku.
http://www.diabelskierozdroze.eu/ ZAPRASZAMY
indiana
Specjalista
Specjalista

Postprzez EmKa » 15 sty 2009, o 17:08

Pięknie to Gosia-Indiana napisała:TRZEBA MIEĆ DO TEGO SERCE!!!
I słusznie zwróciła uwagę, że przez trzy tygodnie opieka nad szczeniętami zajmuje 24/dobę !!!!
Ja przez pierwsze trzy doby spałam ok. 6 godzin. Potem padłam i rodzina musiała mi pomóc.
A koszty...?
Niech ten mondraliński pokaze co wyrosło z tak oszczędnie chowanego miotu.
Ostatnio edytowano 16 sty 2009, o 13:36 przez EmKa, łącznie edytowano 1 raz
EmKa
Specjalista
Specjalista

Następna strona
kuchnia na wymiar kraków

Powrót do Suki hodowlane