Int.Ch.Ch.PL,Zw.SK'04 OUR LITTLE BOY ze Shetlandu

PIELĘGNACJA SHELTIE NA CODZIEŃ I OD ŚWIĘTA

PIELĘGNACJA SHELTIE NA CODZIEŃ I OD ŚWIĘTA

Pielęgnacja owczarka szetlandzkiego na co dzień nie jest zbyt skomplikowana. Okrywa włosowa to stosunkowo długi, prosty i szorstki włos okrywowy oraz średnia ilość miękkiego podszerstka. Bardzo obfita grzywa i kryza, przednie kończyny z wyraźnymi frędzlami. Tylne kończyny, powyżej stawu skokowego obficie pokryte włosem, a poniżej stawu skokowego gładkie. Część twarzowa głowy gładka.


Int.Ch.Ch.PL,Zw.SK'04 OUR LITTLE BOY ze Shetlandu
Int.Ch.Ch.PL OUR LITTLE BOY ze Shetlandu – wł. B.Czempas

Zarówno ilość włosa jak, jego jakość i reakcja na kosmetyki jest cechą osobniczą (zależną od genetyki, żywienia, środowiska). Dlatego też u jednego psa wystarczy szampon i odżywka, drugiemu trzeba będzie dodatkowo zastosować płyny do układania, aby włos idealnie leżał lub też inne specyfiki. Podobnie jest z użyciem szamponów i odżywek. Dla jednego psa szampon można rozcieńczyć bardziej, dla drugiego mniej, jednemu odżywkę trzeba spłukać bardziej, drugiemu mniej. To każdy właściciel powinien wypróbować sam, ponieważ sam najlepiej potrafi ocenić, kiedy pies wygląda najładniej. Podobnie też jest z kąpielą i przygotowaniem psa przed wystawą – termin zabiegów powinien ustalić sam właściciel lub po konsultacjach z fachowcem – cel: optymalnie najlepiej wyglądający nasz pupil.
W zależności od ilości włosa, psy tych ras należy szczotkować raz w tygodniu lub nieco częściej – nie za często, aby nie wyczesać zbyt dużo włosa. Dlatego też do czesania używamy sprayu ułatwiającego rozczesywanie np. EASY BRASH (bez spłukiwania) i szczotki z rzadkimi, długimi i prostymi zębami. Dzięki sprayowi włos dostaje poślizgu, nie haczy się i nie wyrywa. Czeszemy pod włos i warstwami tak, aby było widać skórę, a każdą warstwę spryskujemy delikatną mgiełką EASY BRASH. Jeżeli zrobi się nam przypadkiem kołtun na włosie (zwłaszcza na portkach, za uszami czy pod pachami, – co u Szetlandów dość często się zdarza) należy je namoczyć olejkiem ułatwiającym rozczesywanie EASY BRASH (ze spłukiwaniem), a następnie wykąpać psa. Do kąpieli wtedy najlepiej użyć szamponu EASY BRUSH ułatwiającego rozczesywanie lub np. HAIR REPAIR – jeśli włos jest zniszczony (np. pies chodzi na długie spacery w lesie, po krzakach czy wysokiej trawie i wyciera sobie włos). Następnie należy użyć odżywki z witaminami VITAL. Uwaga! Ta odżywka bardzo ułatwia rozczesywanie i zmiękcza włos, więc nie należy używać jej przy kąpieli przed wystawą. Mokrego jeszcze, lecz wytartego psa można jeszcze spryskać delikatnie sprayem EASY BRASH (bez spłukiwania) a następnie suszarką suszyć włosy i szczotkować pod włos rozczesują psa.
Kąpiele można robić tak często jak jest tego potrzeba. Jeśli mamy psa ze skłonnościami do alergii możemy zastosować szampon HYPO S i odżywkę HYPO C lub podstawowy dla wszystkich rodzajów włosa szampon LESSI. A jeśli mieszkamy na Śląsku lub w innym dużym mieście gdzie występuje tzw. „tłusty brud”, najlepiej użyć do kąpieli szamponu odtłuszczającego DISOILING a następnie odżywkę VITAL dla ochrony skóry i włosa. W tych przypadkach bardzo dobrze sprawdza się również KREM DO PIELĘGNACJI OPUSZKÓW ŁAPEK. Ma on również oprócz doskonałych cech pielęgnacyjnych, bardzo dobre właściwości regenerujące – pomaga w gojeniu drobnych ran na opuszkach, na sutkach karmiących suk, a nawet pomaga w gojeniu drobnych zadrapań na rękach.
Po kąpieli lub przy cotygodniowym czesaniu sprawdzamy pazury i jeśli jest potrzeba obcinamy je, sprawdzamy zęby i uszy. Jeżeli uszy są zabrudzone czyścimy je PŁYNEM DO PIELĘGNACJI USZU – zapuszczamy kilka kropel do środka ucha, rozmasowujemy i czyścimy płatek ucha za pomocą płatka kosmetycznego lub chusteczki nawiniętej na palec. W środku uszy należy czyścić bardzo ostrożnie. Pozostałość płynu wraz z brudem pies wytrzepie.

Tak wypielęgnowanego na co dzień owczarka szetlandzkiego nie jest trudno przygotować na wystawę. Odpowiednio wcześnie, (czyli 7-10 dni przed wystawą) kąpiemy psa używając szampony FLUFFY zwiększającego objętość włosa, a następnie mokrego jeszcze, lecz wytartego psa należy spryskać lotionem usztywniającym włos STIFF. Nanosimy go na nasadę włosów podnosząc je warstwami oraz delikatnie spryskujemy całego psa. Na żabot, frędzle oraz na krótki włos na łapach nakładamy PEK. Następnie psa suszymy suszarką i odpowiednio układamy sierść: kryzę i żabot, stopy i miejsca gdzie nałożyliśmy odżywkę PEK suszymy „pod włos”. Sierść na tułowiu, bokach, zadzie, portkach i ogonie układamy „w dół”, również susząc warstwami oraz zgodnie z kierunkiem rośnięcia włosów. Nadajemy psu w ten sposób ładny, równomiernie uporządkowany kształt. Do kąpieli przed wystawami ja osobiście wolę użyć szamponów pogłębiających kolor, nadających mu intensywności i połysku. Szampony te nie koloryzują sierści, a jednocześnie nadają jej odpowiedniej szorstkości. Należy użyć szampony takiego, jaki jest kolor podstawowy okrywy włosowej i nie przejmować się podpaleniami czy białymi znaczeniami. One również nabiorą nieco głębi. Jeżeli jednak pies ma dużo białego użyłabym dwóch szamponów: podstawowego i szamponu do białego, na kryzę, kołnierz a zwłaszcza do łap i ogona gdzie często pojawiają się zażółcenia. Po wysuszeniu korygujemy degażówkami wystające i zniekształcające włosy na łapkach. Włosy nadmiernie wystające za uszami trymujemy po kilka, aby nadać głowie równy kształt. Natomiast u niektórych psów nadmiernie porasta włosem końcówka ucha. Ten włos nadmiernie potrafi obciążyć ucho i daje efekt „ciężkiego”, mocno załamanego ucha. Włosy te, do 1/3 (czyli do miejsca załamania ucha) możemy wytrymować gęstym trymerem lub wyskubać palcami. Tych włosów, jak i tych za uszami w żadnym przypadku nie należy przycinać nożyczkami czy degażówkami. Spowoduje to ich zniszczenie – zmiękczenie włosa, które spowoduje szybsze kołtunienie się sierści w tych miejscach oraz zmianę koloru, rozjaśnienie włosa. Pozostało jeszcze skorygować włos na portkach i ogonie. Najlepiej jest wyskubać po klika najdłuższych, wystające poza całość pojedyncze włosy. Można to ewentualnie zrobić degażówkami, ale należy przede wszystkim pamiętać, że owczarek szetlandzki jest psem pasterskim – ma wyglądać elegancko, ale i bardzo naturalnie.

Z tak przygotowanym psem możemy spokojnie pojechać na wystawę. Na miejscu, przed wejściem na ring, jeśli jest mokro i psu zbrudzą się łapki możemy je wytrzeć dokładnie CHUSTECZKAMI OCZYSZCZAJĄCYMI (również pod ogonem). Następnie posypać je PUDREM WYBIELAJĄCYM, aby wchłonął wilgoć i „odzyskać” biały kolor łapek. Następnie psa uczesujemy delikatnie spryskując sierść płynem do układania i jednocześnie odżywką STYLE. Tak przygotowany pupil jest gotowy do publicznego występu czy sesji zdjęciowej.

W swoim salonie, na co dzień używam kosmetyków, których nazwy podałam powyżej. Głównie są to kosmetyki firm Dr.LUCY oraz IV SAN BERNARD. Są wypróbowane przeze mnie, jak i moich kursantów, co nie oznacza, że nie należy próbować kosmetyków innych firm. Każdy kosmetyk trzeba dobrać indywidualnie do psa i jego sierści, zarówno szampony jak i odżywki. Więc zanim będziemy przygotowywać psa już bezpośrednio na wystawę, warto wcześniej trochę poeksperymentować.
Powodzenia.

pielegnacja sheltie
Zdjęcie z pokazu pielęgnacji (Seminarium – II Zlot Sheltie) – fot. Piotr Felczak

Bożena Czempas
Mistrz Polski w Strzyżeniu’2006
Centrum Pielęgnacyjno-Fryzjerskie dla ZwierzątAPE ATELIER PSIEJ ELEGANCJI
KURSY GROOMERSKIE
43-100 Tychy, ul. Młodzieżowa 3, Polska www.apecentrum.pl

Dodaj komentarz