sheltie Merlin

JAK WYSTAWIAĆ PSA

sheltie MerlinDobry pies, to połowa sukcesu. Druga połowa to dobre przygotowanie i umiejętność ładnego pokazania go na wystawie.
Jest kilka styli wystawiania psa, które trochę różnią się od siebie w zależności od rasy i kraju. Do każdego sposobu powinniśmy odpowiednio przygotować psa i nauczyć go, aby dłuższą chwilę umiał stać w ładnej pozycji.

Ogólnie sposoby wystawiania dzielimy na 6 grup, z czego tak naprawdę tylko 3 dotyczą naszej rasy:

 
STYL EUROPEJSKI KONTYNENTALNY

Prezentujemy psa na napiętej smyczy w zupełnie naturalnej postawie. Nigdy nie poprawiamy psu ustawienia łapek ręką. Uwaga psa powinna być skupiona nie na osobie wystawiającej, ale na czymś obok, np. na innym psie.

Tej postawy też należy psa uczyć. Pies ma prawo poprawić się od czasu do czasu i ponownie zastygać w ładnej pozycji.
styl wystawiania europejski kontynentalny
(styl wystwiania europejski kontynentalny)


STYL BRYTYJSKI
Psa wystawiamy na siebie. Jego uwaga powinna być skupiona na trzymanym w ręku lub np. ukrytym w kieszeni smakołyku. Pies może stać przodem lub bokiem do prezentera i powinien sam ustawiać się w ładnej pozycji. Dopuszczalne jest poprawianie ustawienia łap przez prezentera, jednak zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w wielu innych krajach wystawiając sheltie nie preferuje się poprawiania psa.

styl wystwiania brytyjski
(styl wystwiania brytyjski)


STYL AMERYKAŃSKI
Psa prezentujemy bokiem do siebie. Psu ustawiamy łapki i poprawiamy pozycję. Głowę podtrzymujemy na ringówce, jednak bez przesadnego unoszenia jej do góry. Wystarczy delikatnie podtrzymywać głowę, aby pies jej nie opuszczał.
Chcąc pokazać długą szyję psa i zbytnio podciągając głowę do góry możemy sprawić, ze pies będzie wyglądał bardzo niekorzystnie.
styl wystawiania amerykański
(styl wystwiania amerykański)

 

Pozostałe style stosowane są wyłącznie w innych rasach, nie wystawia się w ten sposób owczarków szetlandzkich. Przedstawiam je tu dla ciekawości:

STYL PREZENTACJI RAS MYŚLIWSKICH (nie dotyczy sheltie)
Psa prezentujemy jak w stylu amerykańskim, tyle że głowę podtrzymujemy z boku za kufę, a drugą ręką utrzymujemy ogon na odpowiedniej pozycji.

STYL PREZENTACJI TERIERÓW (nie dotyczy sheltie)
Psa prezentujemy jak w stylu amerykańskim, głowę podtrzymujemy na ringówce, drugą ręką podtrzymujemy ogon.

STYL PREZENTACJI OWCZARKÓW NIEMIECKICH (nie dotyczy sheltie)

Psa prezentujemy również jak w stylu amerykańskim, ale bez podciągania go na ringówce. Charakterystyczne jest tu ustawienie łap: jedna tylna noga psa jest odstawiona do tyłu, druga podstawiona nieco pod siebie. Zwykle do tylu odstawiona jest noga od strony sędziego. Śródstopie odstawionej do tylu nogi powinno być prostopadłe do podłoża.
Wszystkie rasy, poza owczarkami niemieckimi, powinny mieć obie tylne nogi ustawione jednakowo.

 
 

Przykłady wystawiania pokazane na psie Vanilla Hills NO STRINGS ATTACHED LOVESOME

Opracowanie Helena Kabała

 

Dodaj komentarz