Jeszcze co nieco o Crufts 2009

Crufts 2009

Nobel z Puli Szczęścia

Cruft to najwieksza i najbardziej prestizowa wystawa na swiecie, odbywajaca się corocznie od 1891 roku na poczatku marca w centrum wystawowym NEC w Birmingham (Wielkia Brytania). W tym roku wystawianych było tam ok. 28000 psow.

Trzeba zanaczyc ze Crufts nie jest wystawą dostępną dla wszystkich – psy muszą sie tam zakwalifikować poprzez jeden z następujących sposobów:

  • zwyciężyć na specjalnie wytypowanych miedzynarodowych wystawach kwalifikacyjnych w roku poprzedzającym wystawę, otrzymując tytuł najlepszego psa/suki w rasie lub najlepszego juniora w rasie;
  • otrzymać zaproszenie przeznaczone dla psów z tytułem interchampiona lub championa wystawowego organizacji kynologicznej mającej umowę z brytyjskim Kennel Club;
  • otrzymać zwycięstwo w swojej klasie na Crufcie w roku poprzednim.

O ile w zeszlym roku polecialem zobaczyc co to za wystawa oraz poogladac topowe szetlandy, o tyle w tym roku pojawilem sie na ringu z moim malym championikiem ktory nominacje na Crufts 2009 otrzymal w wieku zaledwie 9 miesiecy w Katowicach w 2008 roku 3 tygodnie po tym jak wrocilem z Crufts 2008. Zapowiadala sie wiec wycieczka wprost do jaskini lwa.

Przygotowania do wyjazdu do UK zaczely sie na 8 miesiecy przed wystawa, w skrocie: psi paszport, chip, szczepienie na wscieklizne, badania antycial, po otrzymaniu pozytywnego wyniku 6 miesiecy kwarantanny, wystapienie do Kennel Clubu o wydanie dyplomu ATC, zgloszenie na Crufts (cale 26GBP), odrobaczenie i odkleszczenie w terminie 24-48h przed wyjazdem, przejazd, noclegi, jedzenie… Koszty, koszty, koszty, w sumie ponad 2000zl ale bylo warto 🙂 Przejazd z Bialegostoku do Birmingham zajal nam 31h lacznie z przeprawa promowa (przed wjazdem na prom na granicy zostal odczytany chip, niestety podczas przeprawy pies musi siedziec sam przez 2-3h w samochodzie na otwartym pokladzie promu), droga powrotna to pol-godzinny przejazd przez Eurotunel.

Tereny wystawowe NEC- hale ogromne, duzo ludzi, spory halas i odbywajacie sie rownolegle dziesiatki innych atrakcji, zawody obedience, agility, pokazy pracy z psem, elementy szkolenia psow, stoiska z setkami psich artykulow, karm, szamponow, odzywek, pudrow… Jednym slowem caly psi show-business na zywo i w jednym miejscu! Czysto i schludnie, wyodrebnione psie ubikacje, duzo stanowisk informacyjnych o wszelakich „psich” dziedzinach.

Ch Pl, Ml.Ch.Pl, Ml.Zw.Eur.Srodk i Wsch, Ml.Zw.Pl Nobel z Puli Szczescia to pierwszy polski owczarek szetlandzki i zarazem pierwszy polski champion pokazywany w historii tej wystawy, który startowal w klasie Open (20 psow i same championy). Drugi polski sheltie – Ml.Ch.Pl, Zw.Kl. Voland Sweet Boy Metamorfoza (Vampo) pokazywany byl w klasach Mid Limit (18 psow) oraz Limit (23 psow).

Odnosnie samego sedziowania – wybor odpowiedniej klasy zalezy m.in. od wieku psa, ilosci wczesniej zdobytych CWC/CAC/CC, a nawet czasami koloru. Pies moze rowniez startowac w kilku klasach jednoczesnie jesli tylko spelnia wymagania dla danej klasy a tych jest w sumie 37..

W tym roku owczarki szetlandzkie byly sedziowane przez Mrs M. Glover-Guest (hodowla DOONELODGE , UK) – psy oraz Mr R.Jeff Thomas – suki. Sędzia wybierajac psy przyznaje kilka kolorowych wstazek (czerwona, niebieska, zolta, fioletowa i VHC). Ustawianie psa w pozycji wystawowej odbywa sie na stoliku, gdzie zostaje dokladnie przebadany, pozniej jest krotki marsz po trojkacie i ustawienie sie w kolejce i pokazanie psa w statyce (zadnego klekania handlera!) z ktorej pozniej sedzia dokonuje wyboru najladniejszych psow zapraszajac je na srodek ringu, reszta psow schodzi z ringu. W tym czasie z psow na srodku sedzia wybiera 5 czolowych lokat. Ciekawostka jest to ze nie otrzymuje sie zadnych kart ocen ani nie slyszy sie slowa oceny od sedziego, wszystko odbywa sie w calkowitym milczeniu poza pytaniem o wiek psa/suki. W zasadzie w tym miejscu trzeba napisać iż wygrywały psy w typie najbardziej zbliżonym do wzorca, co w UK jest rzeczą oczywistą, na naszych polskich ringach natomiast niekoniecznie 🙂

Mimo ze nie udalo sie nam stanac na srodku ringu, mielismy okazje poznac m.in hodowczynie Cheryldene Cerenowy (angielski dziadek Nobla z topowej linii brytyjskiej), zrobic psie zakupy, poogladac ladne psiaki oraz jednoczesnie nawiazac cenne kontakty i odwiedzic znajomych a takze pozwiedzac Londyn i w drodze powrotnej Bruxele 🙂

Krotka statystka sheltie:

Shetland

Sheepdog

Number of Dogs

Number of bitches

Total

Entries of Dogs

Entries of Bitches

Total Entries

2008

151

169

320

171

194

365

2009

162

176

338

189

210

392

Po powrocie z Wielkiej Brytanii dostaliśmy wiadomość o artykule dotyczącym psiaków pokazywanych na tegorocznym Crufcie, gdzie m.in. jest krótkie info o moim psiaku:

http://www.globalsheltiesmagazine.org/

Nasze zdjecia z brytyjskiej wycieczki sa do obejrzenia tutaj:
http://tinyurl.com/clahbu

Pozdrawiam

Maciej Babiński

Dodaj komentarz